Ľudská pečeň je jedným z najdôležitejších orgánov nášho organizmu. Plní veľké množstvo procesov, a je schopná vydržať väčšiu záťaž, no pokiaľ je konštantne zaťažovaná (zlé stravovacie návyky, lieky, alkohol, stres, škodlivé látky v potravinách, ktoré jeme atď.), vedie to k jej preťaženiu, ktoré sa nám môže vrátiť v podobe ochorení pečene.
Smutnou súčasťou našej doby je takzvané “moderné stravovanie”, ktoré často ignoruje princípy nutričnej vyváženosti a nedá sa ani náhodou považovať za racionálne. Sme zvyknutí prejedať sa, konzumovať polotovary, či vysmážané jedlá, takmer vo všetkých potravinách sú rôzne prídavné látky, ktoré často škodia nášmu organizmu. Výsledkom tohto dlhodobého trendu sú civilizačné choroby všetkého druhu; obezita, cukrovka, rôzne typy rakoviny a v neposlednom prípade aj spomínané ochorenia pečene.
Príroda nám pritom ponúka mnoho zdravých a chutných darov, ktoré nám môžu prirodzene pomôcť udržiavať pečeň v dobrej kondícii tým, že stimulujú jej prirodzenú schopnosť zbavovať telo toxických a škodlivých látok. Pozrime sa teda spolu na 13 potravín, ktoré nám popri detoxikačnej kúre Pestrecom mariánskym pomáhajú čistiť a regenerovať pečeň.
1. Cesnak
Aj malé množstvo tohto bieleho štipľavého “zázraku” dokáže aktivovať pečeňové enzýmy ktoré telu pomáhajú vyplavovať toxíny. Cesnak je silný antioxidant, obsahuje veľké množstvo alicínu a selénu, prírodných látok, ktoré napomáhajú pri očiste pečene.
2. Grep / Grapefruit
Grep je silný antioxidant s vysokým obsahom vitamínu C. Znásobuje prirodzené čistiace procesy v pečeni. Pomáha naštartovať produkciu detoxikačných enzýmov, ktoré pomáhajú telu zbavovať sa karcinogénov a iných toxínov.
3. Mrkva a cvikla
Obidve majú extrémne vysoký obsah rastlinných flavonoidov a beta-karoténu; konzumácia cvikly a mrkvy môže pomôcť stimulovať a zlepšovať celkovú funkciu pečene.
4. Zelená listová zelenina
Jeden z našich najsilnejších spojencov v očiste pečene. Listová zelenina sa môže konzumovať surová, varená, alebo vo forme šťavy. Extrémne vysoký obsah rastlinného chlorofylu pomáha vysávať environmentálne toxíny z krvného obehu. So svojou výraznou schopnosťou neutralizovať ťažké kovy, chemické látky a pesticídy, ponúka silný ochranný mechanizmus pre pečeň.
Skúste do svojho jedálnička zahrnúť viac listovej zeleniny, ako sú ľadový šalát, rukola, polníček, špenát, čakanka… Pomáhajú zvýšiť tvorbu a prietok žlče, látky, ktorá odstraňuje odpad z orgánov a krvi.
5. Zelený čaj
Vaša pečeň bude tento nápoj milovať!. Je plný rastlinných antioxidantov známych ako katechíny, ktoré pomáhajú zlepšovať funkciu pečene. Zelený čaj je nielen chutný a osviežujúci, ale jeho zaradenie do pitného režimu je skvelý spôsob, ako zlepšiť svoje celkové stravovacie návyky a naštartovať metabolizmus.
6. Avokádo
Táto nutrične “nabombovaná” super-potravina pomáha telu produkovať glutatión – zlúčeninu, ktorá je nevyhnutná pre očistu pečene od škodlivých látok.
7. Jablká
Majú vysoký obsah pektínu a látok potrebných pre telo pri uvoľňovaní toxínov z tráviaceho traktu. To zase uľahčuje pečeni zvládnuť toxické zaťaženie počas procesu čistenia.
8. Olivový olej
Za studena lisované organické oleje (olivový, konopný, ľanový…) sú skvelé pre pečeň, ak sú použité v primeranom množstve. Pomáhajú telu vytváraním lipidov, ktoré môžu nasávať škodlivé toxíny. Týmto spôsobom znižujú zaťaženie organizmu mimo pečene.
9. Brokolica a karfiol
Konzumácia brokolice a karfiolu zvyšuje množstvo glukozinolátov v organizme, čím napomáha produkcii enzýmov v pečeni. Tieto prírodné enzýmy pomáhajú vypláchnuť karcinogény a ďalšie toxíny z tela, čím môžu výrazne znížiť riziká spojené s rakovinou.
10. Citróny
Citrusové ovocie obsahujúce vysoké množstvo vitamínu C, ktorý pomáha telu pri syntéze toxických látok na látky, ktoré môžu byť absorbované vodou. Pitie čerstvo vylisovanej citrónovej alebo limetkovej šťavy v dopoludňajších hodinách, pomáha stimulovať pečeň.
11. Vlašské orechy
Obsahujú veľké množstvo arginínu, pomáhajú pečeni so zbavovaním sa amoniaku. Vlašské orechy sú tiež známe pre vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré v pečeni podporujú čistiace procesy.
12. Kapusta
Rovnako ako brokolica a karfiol, kapusta pomáha stimulovať aktiváciu kľúčových pečeňových detoxikačných enzýmov, ktoré pomáhajú odplaviť škodliviny.
13. Kurkuma
Je tá žltá vecička, ktorú obsahuje Kari korenie. Je to silný antioxidant, pomáha očiste pečene pomocou enzýmov, ktoré aktívne vyplavujú karcinogény prijaté v strave. Skúste pridávať kurkumu do šalátov, aj varených pokrmov.
Medzi ďalšie potraviny prospešné pre pečeň patria artičoky, špargľa, kel a ružičkový kel.
To najlepšie na záver: Pestrec mariánsky
Jesť vyššie uvedenú zeleninu je skvelý spôsob, ako pomôcť udržať Vašu pečeň funkčnú a zdravú. Ak je však Vaša pečeň viac, či menej poškodená, najefektívnejšou prírodnou metódou ako účinne zregenerovať je bylinka Pestrec mariánsky (Silybum marianum, Ostropestrec mariánsky, Kristova koruna).
Pestrec je veľmi silný antioxidant, podporujúci ľudskú imunitu. Má blahodarné účinky na pečeň, žlčník a tráviaci systém. Regeneruje pečeňové bunky, podporuje tvorbu žlče, znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Pestrec pomáha pri cirhóze, steatóze (stukovatení), hepatitíde (žltačke) typu B a C, mononukleóze, žlčníkových kameňoch, otravách alkoholom, drogami, či hubami.
Pozitívne účinky Pestreca preverili mnohé štúdie a nájdeme ho (jeho účinnú látku silymarín) aj vo viacerých liekoch užívaných pri ochoreniach pečene, dokonca aj tých, ktoré sú viazané na lekársky predpis.
Pre dosiahnutie najlepších výsledkov odporúčame absolvovať detoxikačnú kúru Pestrecom mariánskym a doplniť ju o pravidelnú konzumáciu spomínaných 13 potravín.
Užívanie Pestreca mariánskeho je veľmi bezpečné a prospešné pre zdravie pečene. Vzhľadom ku stavu konkrétneho organizmu, k pretrvávajúcim, alebo opakujúcim sa ochoreniam pečene, predispozíciám k ochoreniam pečene, užívaniu veľkého množstva liekov, alebo ku sklonom skĺznuť k nesprávnej životospráve je vhodné kúru pestrecom zopakovať podľa individuálnych potrieb i viackrát do roka.