Je tu leto a s ním prázdninové a dovolenkové obdobie, ktoré sú spojené s tradičnými radovánkami, ako sú grilovačky, kúpanie, zmrzlina, cestovanie k moru aj za exotikou, letné lásky… 🙂
Čert však nikdy nespí, a tak čo by to boli za radovánky, keby na nás popri nich nečíhali aj rôzne nástrahy. Je až zarážajúce, koľké z nich si vyberajú na mušku tráviaci systém a pečeň, náš strategický filtračný orgán, ktorý zabraňuje prenikaniu škodlivín z rôznych zdrojov do organizmu. Povedzme si o nich viac.
Otrava jedlom = vysoká záťaž pre pečeň
Teploty v letných dňoch často presahujú hranicu 30 – 35°C. V takýchto horúčavách je dobré zvážiť obsah nášho jedálnička. V potravinách sa totiž rýchlejšie množia mikroorganizmy, mykotoxíny a plesne.
Ak je to možné odpustite si mäsové výrobky ako salámy, klobásy, majonézové šaláty, (surové) vajcia, mliečne výrobky, či zmrzlinu a cukrárenské výrobky, u ktorých je pre prítomnosť živočíšnej zložky vyššie riziko výskytu salmonelózy. Pozor tiež na rôzne dresingy, majonézy, tatárske omáčky a všeobecne aj na akékoľvek nedôveryhodne vyzerajúce a páchnuce jedlo.
Ak je príčinou problémov salmonelóza (1.), prejavuje sa kŕčmi a bolesťami brucha, zvracaním, horúčkami, a častou, riedkou stolicou.
Práve pri spomínanej “rizikovej” strave sa tiež objavujú črevné infekcie vyvolané baktériami E.coli (2.), ktoré tiež bývajú príčinou “cestovateľských hnačiek”. Netreba asi dodávať, že akákoľvek otrava jedlom predstavuje vysokú záťaž pre pečeň a obličky.
Pozor na cestovateľské črevné infekcie
Pre cestovateľské hnačky vyvolané infekciou spomínanými enterotoxickými kmeňmi E.coli je typická častá, riedka stolica. Nakaziť sa dá aj pitím vody, preto treba piť balenú vodu a vyhýbať sa nápojom, ktoré obsahujú ľad z vody neznámeho pôvodu. Na to, čo zjeme alebo vypijeme, by sme si mali dávať pozor a to hlavne v krajinách, ako sú Egypt, Turecko či Tunisko.
Rozšírená býva aj – Šigelóza (3.). Je to črevná infekcia bakteriálneho pôvodu, pre ktorú je typická horúčka, bolesti brucha, kŕče, riedka stolica. Ide o “ochorenie špinavých rúk”, dbajte preto na dôslednú osobnú hygienu (umývanie rúk) a vyhnite sa stravovacím zariadeniam, či barom, ktoré nezabezpečujú dostatočnú úroveň hygieny, pretože v potrave môžu byť aj bakteriálne toxíny, napr. stafylokoková enterotoxikóza, toxíny Bacillus cereus.
Pre dovolenky v niektorých prímorských krajinách sú príznačné aj ďalšie infekcie, napríklad besnota, malária, schistozomóza, leishmanióza, brušný týfus, či zvýšené nebezpečenstvo nákazy niektorým z viacerých druhov vírusových hepatitíd, ktoré napádajú pečeň:
Hepatitída typu A (4.) – Taktiež ide o “ochorenie špinavých rúk” napádajúce pečeň, nazývané aj žltačka, dbajte preto na dôslednú osobnú hygienu (umývanie rúk). Zvýšené riziko je typické najmä pre africké krajiny, Áziu, Stredomorie, Stredný Východ, Strednú a Južnú Amerika
Hepatitída typu B (5.) – pečeň postihujúce ochorenie, ohrození sú najmä ľudia s nezodpovedným správaním (drogy, náhodný sex), takže dajte pozor (nielen) v oblastiach Afriky, v Južnej a Strednej Amerike, na Blízkom Východe, v Strednej a Juhovýchodnej Ázii.
Malária (6.) – prenáša ju komár, ktorý uštipnutím infikuje “svoju obeť” parazitom. Ten sa potom usadí v pečeni, ktorej bunky napáda. Najprv sa neprejavuje žiadnymi výraznými symptómami. Neskôr však ochorenie napáda aj červené krvinky a vylučuje do krvi toxíny, ktoré po 10-28 dňoch začnú spôsobovať typické prejavy malárie, ako sú únava, horúčka, bolesti hlavy a svalov (podobné chrípke). Najvhodnejšou prevenciou proti malárii je očkovanie.
“Bozkávacia” choroba napáda pečeň
Aj tak sa hovorí Mononukleóze (7.). Ide ochorenie napádajúce pečeň. Ako hovorí aj ľudový názov, najčastejším (ale nie jediným) spôsobom nákazy je práve bozkávanie – vírus sa prenáša slinami. Človek sa však môže nakaziť aj pri kontakte s kontaminovaným predmetom alebo na miestach s veľkou návštevnosťou (diskotéky, bary, reštaurácie). Medzi komplikácie, ktoré môže vyvolať patria zhoršené pečeňové testy alebo dokonca žltačka.
Typickými príznakmi mononukleózy sú extrémna únava, horúčka, bolesti v krku, zväčšené uzliny. Priebeh býva ľahký, ale niekedy môže končiť vážnymi zdravotnými problémami. Nákaza je celoživotná a aj keď je už pacient ”vyliečený”, môže nakaziť niekoho ďalšieho.
Ako sa ochrániť
Všetky spomenuté ochorenia majú spoločný menovateľ – buď postihujú tráviaci trakt, pečeň, alebo si vyžadujú nasadenie silných liekov, ktoré síce vyliečia ochorenie, no pečeň ich užívaním dostáva zabrať. Tá je však životne dôležitým orgánom a treba dbať na jej regeneráciu. Schopnosť obnovovať pečenové bunky je vlastná komplexu látok – flavolignanov, ktoré sa nazývajú Silymarín a v prírode sa vyskytuje v kvalitne dozretom plode Pestreca mariánskeho. Preto je práve konzumácia drveného plodu pestreca výborným spôsobom, ako zbaviť pečeň škodlivých látok a dopriať organizmu celkovú očistu. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov sa odporúča absolvovanie 12 týždennej kúry, ktorej priebeh nájdete popísaný tu.
Pestrec sa však odporúča užívať aj preventívne, pretože len pečeň, ktorá je zdravá, dokáže odolávať spomenutým nástrahám a plniť svoju funkciu.