Zatiaľ čo niektoré potraviny našu pečeň zaťažujú, iné jej naopak prospievajú a podporujú jej funkcie. Ktoré teda zaradiť do svojho jedálnička a ktoré z neho navždy ( alebo aspoň čo najčastejšie) vyradiť?
O pečeni počúvame nielen v súvislosti so zdravým životným štýlom pomerne často. Kde sa vlastne nachádza? Tento orgán nájdete v brušnej dutine pričom najväčšou časťou zasahuje do pravej hornej časti brucha. Pečeň v našom tele zaisťuje množstvo dôležitých procesov – podieľa sa okrem iného aj na metabolizme, produkcii niektorých hormónov, v čistení krvi…
Skrátka a dobre, celý deň sa nezastaví. Aj preto je tak dôležité sa o ňu starať. Zatiaľ čo bez niektorých orgánov si naše telo poradí, bez pečene žiť nedokážeme. Ako sa o ňu starať, aby celý život fungovala ako má? Základom je vyvážená a zdravá strava. Avšak niektoré potraviny sú v podpore činnosti pečene ozajstnými odborníkmi. O ktoré ide? A ktoré jej naopak najviac škodia?
Vstup (radšej) zakázaný
Pozrime sa skôr na dobroty, ktorými pečeni zrovna neprospievame. Patria sem:
- vyprážané a tučné jedlá.
- živočíšne tuky ako také,
- nadbytok živočíšnych bielkovín ( vrátane tučných syrov a pod.),
- priemyselne spracované potraviny, ku ktorým patria údeniny alebo najrôznejšie polotovary,
- jedlá obsahujúce umelé farbivá či konzervanty,
- umelé sladidlá, ktoré sa radi skrývajú v rôznych “light” dobrotách,
- alebo cukor, predovšetkým, ak si ho dopriavate viac, ako vy ste mali.
Veľkým nepriateľom pečene je alkohol. Pokiaľ je vaša pečeň zdravá, tak jej samozrejme neublíži, pokiaľ si raz za čas doprajete pohár kvalitného vína alebo piva. Avšak nadmerná či pravidelná konzumácia alkoholu sa na pečeni skôr či neskôr podpíše a môže viesť aj k cirhóze a zlyhaniu pečene. Nesmieme zabúdať ani na dlhodobé užívanie liekov.
Čo na tanier?
Ako sme sa už zmienili vyššie, existujú nielen potraviny, ktoré našej pečeni škodia, ale aj také, ktoré jej prospievajú, ba dokonca podporujú jej činnosť. Ktoré k nim patria?
1. Listová zelenina, rukola a tí druhí
Zelené šaláty, rukola či špenát obsahujú nielen chlorofyl, ktorý sa podieľa na detoxikačných procesoch, tiež podporujú tvorbu žlče. Tá pomáha vyplavovať toxíny z tela.
2. Karfiol, brokolica, kel
Táto trojica potravín napomáha produkcii dôležitých enzýmov v pečeni. Tie sa potom môžu postarať o detoxikáciu a odstraňovanie škodlivín z organizmu.
3. Mrkva a červená repa
Funkciu pečene pomáhajú podporovať vďaka vysokému obsahu flavonoidov a betakaroténu. Zabudnite na nudnú repu čo poznáte zo škôlky – dnes je k dispozícii toľko receptov, že si ju obľúbia aj jej zarytí odporcovia.
4. Grapefruity a citróny
Tieto citrusy má každý spojené predovšetkým s vysokým obsahom vitamínu C. Avšak to nie je všetko čím, prospievajú. antioxidanty z tohto ovocia pomáhajú v produkcii dôležitých očistných enzýmu.
5. Cesnak
Okrem vitamínov a minerálov obsahuje cesnak silný antioxidant alicín, ktorému sa hovorí aj prírodné antibiotikum a ktorý má silné detoxikačné vlastnosti.
6. Vlašské orechy
Majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré sa podieľajú na čistiacich procesoch v pečeni. Naviac v sebe ukrývajú aj aminokyselinu arginín, ktorá sa okrem iného podieľa na detoxikácii škodlivých látok.
7. Kurkuma
Toto takmer zázračné korenie sa v súvislosti so zdravím skloňuje stále viac. Niet sa čo čudovať – obsahuje silný antioxidant kurkumín, ktorý okrem iného chráni pečeň a podporuje jej činnosť.
8. Zelený čaj
Výpočet prospešných vlastností tohto nápoja by si zaslúžil vlastný článok. Pre pečeň je ale najdôležitejšie, že obsahuje katechíny, teda antioxidanty podporujúce spaľovanie tukov a funkciu pečene.
Sila ukrytá v bodliaku
Pokiaľ premýšľate, ako svojej pečeni dopriať poriadnu vzpruhu nielen zaradením vyššie spomenutých potravín, tak pre vás máme dobrú správu – nemusíte kupovať najrôznejšie “chemické” medikamenty, môžete sa úplne spoľahnúť na silu prírody. Ako? Vsaďte na pestrec mariánsky!
Tento vznešený bodliak je bylinkou, na ktorú vsádzali už naši predkovia v starovekom Ríme. Jej tajomstvom je vysoký obsah súboru antioxidantov, ktorý je známy ako silymarín a ktorý sa ukrýva v jej semenách. Ostropestrec:
- obnovuje pečeňové bunky,
- podporuje tvorbu žlče,
- znižuje hladinu cholesterolu v krvi,
- pozitívne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi.
Tým pôsobí tiež ako prevencia vážnych ochorení pečene, vrátane jej stukovatenia, zápalov alebo cirhózy. Spoľahnúť sa naňho môžete tiež pri snahách o chudnutie alebo harmonizáciu trávenia. Mimochodom, účinky silymarínu potvrdili aj mnohé vedecké štúdie.
Nie je pestrec ako pestrec
Ako ale pestrec mariánsky užívať? Aj keď trhu nájdete najrôznejšie formy tejto bylinky, respektíve jej semien ( čaje, tablety, olej…), najlepšie je z hľadiska obsahu silymarínu vsadiť na drvené plody, A to od prevereného bylinkára. iba Tak máte istotu, že je Ostropestrec naozaj kvalitný a neobsahuje pesticídy či ťažké kovy.
Ideálne je drvené plody pestreca užívať v rámci 12 týždňovej kúry. Je to jednoduché – proste si 4 krát denne doprajete jednu čajovú lyžičku tejto bylinky ( alebo 2 krát denne 2 čajové lyžičky), a to aspoň 45 minút pred jedlom alebo 45 minút po ňom. Pestrec môžete primiešať aj do jogurtu, džúsu alebo smoothie.
Je to naozaj jednoduché – kedy budete ostropestrec užívať si nastavíte sami podľa seba svojho rozvrhu. Mimochodom, dobrou pomôckou je dať si lyžičku (či dve) pestreca, keď pocítite hlad. Jednak zaženiete chute na nezdravé maškrtenie a jednak vďaka prázdnemu žalúdku vaše telo z drvených semien získa najviac cenných živín. Viac si o užívaní ostropestreca môžete prečítať TU.
Skrátka a dobre – pečeň nám každý deň pomáha, aby naše telo fungovalo, ako má. A za to si rozhodne zaslúži našu pozornosť a starostlivosť. Vyvážená strava doplnená o pestrec mariánsky je prvým krokom na ceste k zdravšiemu životnému štýlu.