Možno už máte za sebou detoxikačnú kúru alebo ste práve v jej priebehu a už teraz cítite na vlastnom tele jej benefity. O jednom benefite sme sa ale ešte nezmienili.
Vedeli ste, že pestrec mariánsky je aj dobrou prevenciou proti únave a nielen jesenným a zimným depresiám?
Ostropestrecová kúra vám totiž môže pomôcť aj so stresom, únavou a zlou náladou. Kedykoľvek cítite, že sa vám zhoršuje kondícia, že na vás padá únava a z mnohých vecí máte obavy, znamená to, že vám vaša pečeň vysiela jasný signál, že nemá dostatok energie.
V našich zemepisných šírkach nemáme toľko slnka, ako by sme si priali a tak je pochopiteľné, že s úbytkom slnečných lúčov a prichádzajúcou zimou na nás častejšie dopadajú pochmúrne myšlienky a úzkostné stavy. Príroda sa upokojuje a aj my máme potrebu sa sťahovať viac do seba a svojich vnútorných myšlienok. To ale nemusí nutne viesť k úzkostiam a obavám. Čo nám teda v tomto období pomôže?
Stačí sa o pečeň začať viac starať. Pečeň je totiž nielen našou čističkou (rovnako ako obličky), ale aj lapačom nášho hnevu, strachu, nenávisti a spoločne so žlčníkom tvoria nerozlučnú dvojicu. Sú to tzv. „párové orgány“ (1). Takže ak sa nám niečo deje s pečeňou, mali by sme si začať všímať aj žlčník a postarať sa aj o neho.
Pečeň zaťažuje nadmerná konzumácia alkoholu, nevhodná strava, zlé ovzdušie, fajčenie, drogy, ale aj to, aký máme vzťah k ostatným ľuďom a k svetu. Ste tolerantní k svojmu okoliu? K chybám druhých? Alebo sa často rozčuľujete a energia pečene vám preteká medzi prstami? Začnite sa učiť od svojej pečene. A čo nás vlastne pečeň učí? Predovšetkým to, aby sme svoju zlosť vymenili za lásku, tvrdosť za jemnosť, úzkosť za otvorenosť svetu. Rovnako ako je pečeň v mladosti mäkká a postupne práve rôznymi krivdami, zlobou a zlosťou tvrdne, aj naše srdce sa zatvrdí, keď sa bojíme, niečomu odporujeme alebo sme plní nenávisti.
Pár jednoduchých otázok vám napovie, ako na tom ste so svojou pečeňou z hľadiska psychosomatiky (2). Ste šťastní? Máte pocit, že vo svojom živote prežívate skôr radosť alebo ste často mrzutí? Bývate vystrašení, úzkostliví alebo vami lomcuje zlosť? Aký máte vzťah k svetu okolo vás? Pripadá vám ako bezpečné miesto? Alebo k nemu máte výhrady? Ste plní elánu? Alebo vám na konci dňa neostáva energia?
Aj tieto otázky a následné odpovede vám môžu napovedať, či je čas na detoxikačnú pečeňovú kúru. Problémy so spánkom, zhoršená nálada, úbytok energie alebo pocit, že sa vám do ničoho nechce, sú taktiež „blikajúcimi kontrolkami“ vašej pečene, ktorá túži po očiste.
Detoxikačná kúra sa nemusí praktizovať vždy len na jar, ako sa často hlása. Môžete si ju nasadiť cez celé leto a byť pripravení na jeseň alebo s ňou začať na jeseň a prežiť zimu v dobrej psychickej i fyzickej pohode. Zvyčajne na to stačia 3 mesiace a vaše telo sa dokonale zregeneruje. Keď k tomu pridáte odľahčenú stravu, posilníte svoj pitný režim, vynecháte údeniny a bielu múku, vaše trávenie, kĺby i psychika vám poďakujú a vy prežijete prichádzajúcu zimu s úsmevom na tvári a dobrá nálada a dostatok energie vám vydržia až do jari.
Ak máte radi kvízy, skúste si otestovať svoje vedomosti o pestreci mariánskom a jeho účinkoch. Známkovať vás za to nebudeme, ale dobrý pocit zo svojich vedomostí vám iste zlepší náladu.
Kvíz o pestreci mariánskom:
1. Pestrec mariánsky slúži na prečistenie:
A) obličiek
B) pečene
C) pľúc
2. Celková detoxikačná kúra trvá:
A) 6 týždňov
B) 10 týždňov
C) 12 týždňov
3. Pestrec mariánsky je:
A) bylina
B) bodliak
C) divoký ker
4. Pestrec mariánsky má prezývku:
A) vymetač pečene
B) Kristova koruna
C) bodliakový protijed
5. Pestrec mariánsky pomáha:
A) pri liečbe pečeňových ťažkostí
B) pri rôznych otravách
C) pri ochorení žlčníka a pankreasu
6. Kedy je vhodné robiť detoxikáciu:
A) na jar
B) na jeseň
C) kedykoľvek je to potrebné
7. V akej forme je Pestrec mariánsky najúčinnejší?
A) vo forme čaju
B) ako olej alebo tinktúru
C) drvený plod
Správne odpovede:
1 b
2 c
3 a, b
4 b
5 a, b, c
6 a, b, c
7 c
Použité zdroje: (1) Eastern Currents: A “Curious Organ” – The Gallbladder – https://www.easterncurrents.ca/for-practitioners/practitioners‘-news/eastern-currents-news/2017/05/01/a-curious-organ—the-gallbladder
(2) PubMed: Comparative studies of the psychosomatic aspects of liver diseases – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/964910/